reklam

HİSARCIKLIOĞLU VE PARMAKSIZ’IN HATAY ZİYARETİ « Nevşehir Trend Haber

16 Eylül 2021 - 14:06

HİSARCIKLIOĞLU VE PARMAKSIZ’IN HATAY ZİYARETİ

Son Güncelleme :

24 Ekim 2017 - 7:10

44 views
reklam
HİSARCIKLIOĞLU VE PARMAKSIZ’IN HATAY ZİYARETİ
reklam

HİSARCIKLIOĞLU VE PARMAKSIZ’IN HATAY ZİYARETİ

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, NTSO Yönetim Kurulu Başkanı ve GTİ Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız ile birlikte Hatay’da bir dizi ziyaret ve etkinliklere katıldı.

İlk önce Hisarcıklıoğlu ve Parmaksız, Hatay’ın Erzin ilçesinde Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyeleri ve işadamlarıyla biraraya geldi.

M. Rifat Hisarcıklıoğlu Erzin Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Hatay programına Erzin ile başladıklarını ifade etti ve “Bazen soruyorlar, niye bu kadar geziyorsun diye. Tüm il ve ilçelerde 365 Oda-Borsa’yı gidip gören ilk tek TOBB başkanıyım. Niye, çünkü Ankara’da durup, iş dünyasının sorunlarını çözemezsin. Gidecek, göreceksin, hissedeceksin. Sonra da Ankara’da sizlerin sesi, sözcüsü olacaksın. Sorunlarınıza çözüm arayacaksın, sıkıntılarınızı çare bulacaksın. Biz hep bu ilkeyle çalıştık. Hem TOBB’u, hem de Odalarımızı dönüştürdük, geliştirdik. Sizlere en iyi hizmeti sunan yerler haline getirdik” dedi.

Erzin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Soylu’nun da aynı azimle ve heyecanla çalıştığını bildiren Hisarcıklıoğlu, “Ankara’da sizleri en iyi şekilde temsil ediyor. Erzin’in gelişmesi ve zenginleşmesi için elini taşın altına koyuyor. İşte projesini hazırladı, takip etti ve sonuçlandırdı. Böylece Hatay’ın en büyük OSB’sinin Erzin’e kazandırdı” diye konuştu.

Erzin Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantının ardından Hisarcıklıoğlu ve Parmaksız Hatay’ın Dörtyol ilçesinde Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeleri ve işadamları ile istişare toplantısında bir araya geldi. Dörtyol’un sanayisiyle pek çok ili geride bıraktığına vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, oda ve borsaların yaptığı faaliyetleri ve iş dünyasına katkılarını anlattı.

Konuşmasında, Dörtyol’un narenciyesiyle, tarihi ve kültürel dokusuyla, gelişen ekonomisiyle, Türkiye’de nüfusu en fazla artan ve büyüyen ilçelerin başında geldiğine değinen Hisarcıklıoğlu, “Dörtyol ilçe gözükse de, sanayisiyle maşallah pek çok ili de geride bırakıyor. En büyük 500 sanayi kuruluşundan 6’sı Dörtyol’da bulunuyor. Yani 65 ili geride bırakmışsınız, Türkiye’de 16. Sıradasınız” dedi.

TOBB Başkanı konuşmasında şu cümlelere yer verdi: “Dörtyol tarihimizde bir ilki de gerçekleştirmiş bir şehir. İstiklal harbinde düşmana karşı ilk kurşun, burada, Dörtyol’da, Mehmet Çavuş tarafından atılmış. Yani Kurtuluşun işareti burada verilmiş. Ama şunu da unutmayalım, düşmana “İlk Kurşunun” kim tarafından atıldığı, asıl tartışma konusu olmamalı. Önemli olan İstiklal harbinde milletin topyekûn varoluş savaşı verdiğidir. Bir ve beraber olduğumuzda karşımızda kimsenin duramadığıdır. Gerek Dörtyol’da Mehmet Çavuş, gerek İzmir’de Hasan Tahsin, Anadolu’da işgale karşı Kuva-i Milliye ruhunu canlandıran, direnişi başlatan hareketin kahramanlarıdır.”

Daha sonra, Hisarcıklıoğlu ve Parmaksız Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası ile Reyhanlı Ticaret Borsası’nın ortak hizmet binası açılış törenine katıldı. Törende konuşan Hisarcıklıoğlu, Reyhanlı’nın, Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan kapısı olduğunu vurgulayarak, “Hem siyaseten hem de ticareten çok önemli. Reyhanlı demek Suudi Arabistan, Ürdün, Katar, Kuveyt demek. Reyhanlı çok verimli topraklar üzerine kurulu. Taş eksen ağacı çıkar. Buğdaydan lahanaya, karpuzdan kabağa her şey yetişiyor. Reyhanlı, Avrupa’ya çiçek ihraç ediyor” dedi.

Reyhanlı’da gördüğü güzel bir olay olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu şunları ifade etti: “Bugün bizlere birlikte ev sahipliği yapan Odamızı-Borsamızı da ayrıca kutluyorum. Reyhanlı Oda ve Borsamızın birlik ve beraberliği Türkiye’ye örnek olmalı. Odam ve borsam aynı hizmet binasında bulunuyorlar. Zaten Hoşgörü kentimiz Hatay’a da bu yakışır. Birlikte rahmet ve bereket ayrılıkta azap vardır. Birlik ve beraberlik olunca başarı da geliyor. Bakın bu yeni hizmet binamız bir vizyon işi. Odamızın ve Borsamızın birlikte, sırt sırta hizmet verecek olması da beni ayrıca mutlu ediyor. Reyhanlı Oda ve Borsa Başkanlarımdan Allah razı olsun” dedi.

Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası ile Reyhanlı Ticaret Borsası’nın ortak hizmet binası açılış töreninin ardından, Hisarcıklıoğlu ve Parmaksız, ABİGEM Pencere Proje Kapsamında Antakya Küçük Sanayi Sitesi’nde yapılan Ahşap Kurutma Fırınının açılış törenine katıldı. Törende konuşan Hisarcıklıoğlu, “Bugün Hatay’a yeni bir eser kazandırmanın sevinci içindeyiz. Açılışını yaptığımız Ahşap Kurutma

Fırını, ABİGEM kapsamında, Oda camiamızın hayata geçirdiği bir proje. İş dünyamızın ihtiyacını görüp, buna çözüm üretme işi yani esasında güzel bir bir vizyon işi” dedi.

Artık mobilya üreticilerinin, ahşap kurutma işlemini 5-6 ayda değil maksimum 1 ayda tamamlayabileceğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Uzak yerlere gitmeye, güneşin altında kurutma yapmaya gerek kalmayacak. Bölgenin önemli bir ihtiyacı karşılanmış olacak. Bu tesis ayrıca, özellikle ihracat yapacak mobilya üreticilerimizin stok maliyetlerini de düşürecek” ifadelerini kullandı.

Açılış töreninin ardından Hatay programı kapsamında Hisarcıklıoğlu ve Parmaksız Hatay Valisi Erdal Ata’yı makamında ziyaret etti.

Ziyarette Hisarcıklıoğlu, Vali Ata’ya TOBB tarafından bastırılan Dede Korkut Kitabı hediye etti.

Son olarakta, Hisarcıklıoğlu, Parmaksız, Hatay Valisi Erdal Ata ve beraberlerindeki oda ve borsa başkanları ile birlikte Antakya TOBB Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin açılış törenine katıldı.

Öğrencilerle sohbet eden, onlara kitap hediye eden Hisarcıklıoğlu eğitimin önemine işaret etti. Vali Ata ‘da eğitime verdiği katılardan ötürü TOBB’a teşekkürlerini iletti.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam