reklam

Gürer, Hala yayınlanmayan 2017 yılı resmi ilan tarifelerini TBMM gündemine taşıdı « Nevşehir Trend Haber

24 Eylül 2021 - 06:36

Gürer, Hala yayınlanmayan 2017 yılı resmi ilan tarifelerini TBMM gündemine taşıdı

Son Güncelleme :

24 Ekim 2017 - 7:52

39 views
reklam
Gürer, Hala yayınlanmayan 2017 yılı resmi ilan tarifelerini TBMM gündemine taşıdı
reklam

Gürer, Hala yayınlanmayan 2017 yılı resmi ilan tarifelerini TBMM gündemine taşıdı

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, 2017 yılı için henüz belirlenmeyen resmi ilan tarifesini, Başbakan Binali Yıldırım’a yönelttiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. Resmi ilan tarifesinin ne zaman yayınlanacağını soran Gürer, yerel basının çalışma koşullarının düzenlenmesine yönelik bir planlamanın yapılıp yapılmadığını sordu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, resmi ilan yayınlama hakkı olan gazetelerin ve özellikle yerel basının en önemli gelir kaynadığı olan resmi ilan tarifeleriyle ilgili belirsizliği Meclis gündemine getirdi. CHP Milletvekili Gürer, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu yazılı soru önergesinde, 2017 yılı resmi ilan tarifelerinin neden yayınlanmadığının açıklanmasını istedi ve Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü’nce belirlenen ve Bakanlar Kurulu tarafından yayınlanan resmi ilanların 2017 yılı tarifelerinin ne zaman yayınlanacağını sordu.

İnternetle ilgili yasal düzenlemelerin yapılmasına yönelik bir çalışmanın olup olmadığının yanıtlanmasını isteyen Gürer, “Hazine tarafından, KOSGEB, İŞKUR, Kalkınma Ajansları eli ile Anadolu’nun gazete ve televizyonları ile internet sitelerine destek paketi hazırlanması düşünülmekte midir? Yerel Basının çalışma koşullarının düzenlemesine yönelik çalışma yapılmakta mıdır?” şeklinde sorular yöneltti.

CHP Milletvekili Gürer, yayın yaptıkları bölgelerin sorunlarını detaylı bir şeklide gündeme getiren ve bu yönüyle kamu görevi üstlenmiş olan yerel basının son yıllarda ciddi manada ekonomik sıkıntı yaşadığına dikkat çekti. Gürer, Türkiye genelinde yüzlerce yerel basın kuruluşunun, kendi il ve ilçelerinde zor şartlar altında yayın yaptığına da dikkat çekerek, “Yerel gazetelerin en önemli gelir kaynağı resmi ilanlardır. Ancak, son yıllarda yatırımların azalmasıyla birlikte resmi ilan gelirlerinde de buna bağlı olarak ciddi manada düşüş yaşanmıştır. Yerel basının sadece resmi ilanlarla değil, farklı desteklerle önünün açılması gerekmektedir” dedi.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam