izmir escort

reklam

GÜNEŞ ENERJİSİNİN DONMAMASI İÇİN KULLANILAN ANTİFİRİZİN ZARARLARI ? « Nevşehir Trend Haber

5 Ağustos 2021 - 23:32

GÜNEŞ ENERJİSİNİN DONMAMASI İÇİN KULLANILAN ANTİFİRİZİN ZARARLARI ?

Son Güncelleme :

20 Aralık 2016 - 17:48

81 views
reklam
GÜNEŞ ENERJİSİNİN DONMAMASI İÇİN KULLANILAN ANTİFİRİZİN ZARARLARI ?
reklam

Güneşli sıcak su ısıtma sistemlerinde, kış aylarında suyun donmasını önlemek için, tesisatlarda antifiriz kullanılmaktadır. Türkiye’de, alternatifi olmadığı için antifiriz olarak etilen glikol kullanılmaktadır. Etilen glikolün güneş enerjisi tesisatlarında kullanım suyuna karışma ihtimali bulunduğundan sağlık açısından tehlikelidir. Antifirizin kullanım suyuna karışması durumunda, duş ve banyo esnasında, insanların tüm vücutlarının, antifirizli suyun yiyecek ve içeceklerde kullanılması durumunda da tüm iç organlarının, sağlığının bozulmasına sebep olacaktır. Güneş enerjisi tesisatlarında etilen glikolden kaynaklanan olumsuzlukların önlenebilmesi için, antifiriz olarak etilen glikol yerine, diğer alternatif antifirizlerin, özellikle propilen glikol kullanılmalıdır.

Türkiye’de tüm yıl boyunca güneş enerjisinden sıcak su elde etmek için kullanılan güneşli sıcak su üretim sistemlerinde, kış aylarında meydana gelebilecek donma riskini ortadan kaldırmak için, kolektör ve ısı değiştirici devresinde antifiriz sıvı içeren kapalı devre güneş enerjisi sistemleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Türkiye’de, bazı sıcak sulu kalorifer tesisatları, motorlu taşıtların motor-soğutma sistemleri ve güneşli sıcak su üretim tesisatları da içinde olmak üzere hemen her donmayı önleme uygulamasında etilen glikol kullanılmaktadır. Bu çerçevede piyasada satılan, hemen her yerde bu – lunan tek antifiriz olduğu ve piyasada başka alternatifi olmadığı için güneş enerjisi tesisatlarında da antifiriz olarak yine etilen glikol kullanılmaktadır. Bu sıvının güneş enerjisi tesisatlarında kullanımı, sağlık açısından çok tehlikelidir .

Antifiriz olarak etilen glikol kullanılan kapalı devre güneş enerjisi sistemlerinde insanların sağlığı; kansere yakalanmaktan, gözlerin kör olmasına kadar varabilecek çok büyük risk altındadır. Motorlu taşıtlarda sadece antifirizin radyatöre doldurulması işlemi esnasında ve radyatörün su kaynatması durumunda, insanların deri ve gözlerinin zarar görmesi riski var iken, güneş enerjisinden ısınan sıcak suyun, tesisattaki antifiriz ile karışması durumlarında, duş ve banyo esnasında, insanların tüm vücutları, antifiriz içeren suyun yiyecek ve içeceklerde kullanılması durumunda da tüm iç organlarının zarar görmesi söz konusudur. Bu risk, hayvanlar ve bitkiler gibi diğer canlılar içinde mevcuttur.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam