reklam

Nevşehir’de 800 yıllık mezar bulundu « nevsehir haber

30 Ocak 2023 - 02:08

Nevşehir’de 800 yıllık mezar bulundu

Son Güncelleme :

27 Eylül 2017 - 13:06

reklam
Nevşehir’de 800 yıllık mezar bulundu
reklam

Nevşehir’de 800 yıllık mezar bulundu

 NEVŞEHİR Belediyesinin birkaç yıldır temizlik çalışmalarını sürdürdüğü tarihi Kale’nin altında bulunan yeraltı şehrinde 800 yıllık tarihi mezar kalıntıları bulundu.

Söz konusu mezarın bulunmasını değerlendiren Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Kapadokya turizminin, dünya turizminin ortaya çıkarılan bu eserlerden ciddi manada yararlanacağına inandıklarını kaydederken, “Şehrimiz ikinci bir kıymet kazandı, ikinci bir Kapadokya kazandı. Dünyanın en büyük yeraltı şehrini kazandı. Bu güne kadar temizlik çalışması yapıldı. Son olarak bakanlıktan aldığımız izinle Üniversitemiz, müzemiz, valiliğimiz, belediyemiz el birliği içerisinde orada kazı çalışmalarında başladı. Bu çalışma ilk meyvesini verdi. 800 yıllık kilisemizin önünde 800 yıllık bir kabir mezar bulundu. Arkadaşlarımız Nekropol olduğunu düşünüyorlar. İçinde papaz elbisesine benzer kahverengi ketenden kumaş parçaları buldular. İskelet bir bütünlük içerisinde duruyor. Bunların resimleri çekildi, bunların tespitleri yapıldı. 800 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Bakın bunlar şehrimiz adına bir değer, inşallah o yeraltı şehrimizi en iyi şekilde planlamak programlamak için ülkemizin güzide Üniversiteleri olmak üzere başta kendi üniversitemiz ülkemizin güzide üniversiteleri değerli hocalarımızla çalışmalarımız bu konuda devam ediyor. İnşallah orası böyle tevakit müzeler konferans salonları, butik oteller, restaurantlar dünya turizmine hitap edecek şekilde belki de Kapadokya turizminin 5 milyona götürme hedefini belki de burayla biran önce sağlayacağız. Çevre düzenlemesiyle etrafıyla öyle zannediyorum önümüzdeki bahardan itibaren belli bir bölümünü insanlarımızın gezebileceği hale getireceğiz, özellikle Nevşehir halkımızın ona çabalıyoruz şu anda 100 bin metrekare bir alan şu anda temizlendi. Kazı çalışmalarımız kale bölgesinin hemen altında devam ediyor. Türkiye, Nevşehir ve Kapadokya bölgesinin bu bölgenin tarihine ışık tutacak verilere ulaşıyoruz. İnşallah bu verilerle kısa zaman sonra halkımızla insanlarımızla tüm dünya milletleriyle paylaşacağız. Burası Nevşehir için bir hazine uygun olduğu andan itibaren açmaya başlayacağız. Belki bütünün açılması yıllara sarıyor olacak ama bir efesin yıllarını düşünün Kapadokya’nın bu hale gelişindeki gelinen serüveni bir düşünün acele etmiyoruz. Ayaklarımız yere basarak gidiyoruz. Bilimsel çalışmalarla gidiyoruz. Bilim adamları sürekli işin içinde tutuyoruz. Belediyemiz sürekli işin içinde inşallah her aşaması devletimizin, bakanlığımızın haberi var. Arkadaşlarımız orayı mesken tuttular. Arkeologlarımız son derece müthiş bir titizlik içerisinde çalışıyorlar. Restatörler çalışıyorlar bölgenin haritalanması yapılıyor. Tomografileri çekiliyor. Görsel fotoğraflar çekiliyor. Dünyanın birçok bilim adamları geliyor, geziyor. Televizyonlar gelip geziyor. BBC 6 dakika haber verdiğini görmemiştim. Haber bültenini 6 dakika boyunca üç beş kez tekrarlayarak yayınladı. İlimiz adına çok bir neticeyle hızla ilerliyoruz” dedi.

Nevşehir Belediyesinde Arkeolog olarak çalışan Semih İstanbulluoğlu, bu alanda yapılan  çalışmalarda kilisenin giriş kapsını bulmak için yığılı toprak alanı toprak seviyesine indirdiklerinde kilisenin giriş kapsına ulaştıklarına dikkat çekerken, “Yüzeydeki tabanların temizlenmesi sırasında bu bölgede geleneksel olarak karşımıza çıkan kilisenin yolu üzerinde bir çok mezar ile karşılaştık. Yaklaşık dokuz tane mezarımız var. 5 tanesi çocuk mezarı, 4 tanesi yetişkin mezarı. Bu gün bir tanesini açmış bulunuyoruz. Yaklaşık kiliseyle çağdaş olan bu mezar 13.Yüzyılın hemen başlarına ait bir mezar. Daha çok bu mezarda kişilerin kiliseyle ilişkili olduğunu yani kilisenin çalışanı yada kilisenin dini adamlardan birileri olduğunu düşünmekteyiz. Tabi buna benzer üzerindeki kıyafetleri de bir mezarda karşımıza çıktı ve aynı zamanda boynunda haç olan bir dini görevliyi de mezarın bir tanesinde 7 nolu mezarımızda bu kişiyi gördük. Yani kısacası bu alan kilisenin küçük bir mezarlık alanı olarak karşımıza çıkmaktadır” açıklamalarında bulundu.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam