reklam

Göz tomografisi ve anjiografisi cihazı alındı « Nevşehir Trend Haber

10 Ağustos 2022 - 23:03

Göz tomografisi ve anjiografisi cihazı alındı

Son Güncelleme :

11 Nisan 2017 - 10:57

89 views
Avatar

reklam
Göz tomografisi ve anjiografisi cihazı alındı
reklam

Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği son zamanlarda kaliteli sağlık hizmeti alanında çalışmalarına hız vererek Nevşehir Devlet Hastanesine, en son olarak il özel idare’nin desteği ile bünyesine Oct Anjiografi (Göz Tomografisi ve Anjiografisi) cihazını kattı.

Hizmete giren bu cihaz ile şeker hastalığı, sarı nokta hastalığı ve göz tansiyonu hastalıklarına bağlı göz hasarları erken teşhis edilebilecek, hastaya herhangi bir girişim yapmadan, ilaç vermeden, ağrısız bir yöntemle gözün tüm katmanlarının ve damar yapılarının görüntülenmesi ve ölçümü yapılacak. Gebelerde , böbrek ve karaciğer hastalarında güvenilir bir şekilde kullanılacak bu cihazın hastanemize kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür ederiz. Bu cihazın ilimiz göz sağlığı açısından hayırlı olmasını dileriz. Gözümüz aydın, sağlığımız daim olsun.
Nevşehir Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Muhammed Altınışık cihaz ve özellikleriyle ilgili konu hakkında şu bilgileri verdi. “Göz hastalıklarının tanı ve tedavisinde bir devrim olan OCT Anjiografi (Optik koherens tomografi anjiografi) cihazı; gözdeki biyolojik doku katmanlarını, mikron düzeyinde yüksek çözünürlükte tomografik kesitler alarak görüntüleyen bir tıbbi görüntüleme yöntemidir. OCT Anjiyografisi, “İlaçsız Görüntülemede Yeni Nesil Teknoloji” olarak geçmektedir. Damar içerisinde hareket eden kırmızı kan hücrelerinin hareketi OCT-B taraması ile yakalanarak, görüntü haline getirilir. OCT Anjiyografisinde damar ve yapısal görüntüleme bilgileri tek bir ekranda girişimsel müdahale olmadan gösterilir. Geleneksel göz anjiyosunda olduğu gibi kişilere damar yolu ile ilaç verilmez. Hastaya ilaç verilmeden, damla damlatılmadan, ağrısız bir şekilde çok kısa sürede damar yapıları 3D (3 boyutlu) olarak gözün anjiyografik görüntülenmesi sağlanır. Klasik girişimsel yöntemden farklı olarak böbrek hastalarına ve allerji hastalarına da güvenle uygulanabilmesi diğer avantajlarındandır. OCT cihazı radyasyon ışınları içermez. Çekimde sadece ışık kullandığı için hastaya bir zararı bulunmaz. Glokom, yaşa bağlı sarı nokta hastalığı (maküla dejeneransı), diyabetik maküla ödemi, diyabetik retinopati, SSR (santral seröz retinopati), epiretinal membran, maküla deliği gibi birçok hastalığın tanısı ve takibinde çok önemli bir yere sahiptir ve yaygın olarak kullanılmaktadır” dedi

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam