Görme engelliler için nevşehir’de “gören göz” cihazı dağıtıldı « Nevşehir Trend Haber

27 Ekim 2021 - 02:49

Görme engelliler için nevşehir’de “gören göz” cihazı dağıtıldı

Son Güncelleme :

18 Mayıs 2018 - 12:42

43 views
reklam
Görme engelliler için nevşehir’de “gören göz” cihazı dağıtıldı
reklam

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından cihaz için bu yıl ön başvuruların alındığı 41 şehir içerisinde Nevşehir’de yer aldı.

Görme engellilerin bağımsız hareket edebilmelerine yardımcı olan “Gören Göz” cihazları Nevşehir Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen törenle görme engelli vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtımı yapıldı.

Cihaz, görme engellilerin ulaşmak istediği yere sesli komutlar yardımıyla yürüyerek veya otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak gidebilmesi, gören göz yazılımının yüklenmiş olduğu ve GPS alıcısına gelen koordinat bilgilerinin sayısal harita yardımıyla işlenmesiyle görme engelliyi sesle veya tuşla gitmek istediği adrese doğru yönlendirecek bir akıllı telefon cihazı olan “gören göz”, sahip olduğu navigasyon özelliği sayesinde görme engellilerin erişilebilirliğini kolaylaştırıyor.

Cihaz dağıtım törenine, Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hüseyin Şener, Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneğini Başkanı (GÖR-BİR) Erol Mutlu ve dernek üyeleri katıldı.

Vali Aktaş, Türkiye’de artık son zamanlarda vatandaşlarımıza yönelik teknolojik hizmetlerin artarak devam ettiğini bununda sosyal yaşamda değerinin bilinmekte olunduğunu ifade ederek, bu cihazda buna bir örnek olduğunu Gören Göz Cihazı sayesinde görme engelli vatandaşlarımıza günlük hayatlarında büyük kolaylıklar sağlayacağını ifade ederek, hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam