reklam

HİSARCIKLIOĞLU VE PARMAKSIZ SİVAS’TA « nevsehir haber

8 Şubat 2023 - 07:10

HİSARCIKLIOĞLU VE PARMAKSIZ SİVAS’TA

reklam
HİSARCIKLIOĞLU VE PARMAKSIZ SİVAS’TA
Son Güncelleme :

08 Eylül 2017 - 12:11

reklam

HİSARCIKLIOĞLU VE PARMAKSIZ SİVAS’TA

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, NTSO Yönetim Kurulu Başkanı ve GTİ Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız ile birlikte Sivas’ta bir dizi ziyaret ve etkinliklere katıldı.

Hisarcıklıoğlu ve Parmaksız İlk önce, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirilen Sivas’a Değer Katanlar Ödül Töreni’ne katıldı. Hisarcıklıoğlu istihdam kampanyasının başarısından söz ederken, “Sivas da sözünü tuttu ve üye başına bir istihdamı geçti” diye konuştu. İş dünyasının en önemli şikayetinin istihdam üzerindeki yüklerden olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimiyle başlatılan istihdam kampanyasının tarihi bir fırsat olduğunun altını çizdi.​

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu konuşmasında Sivas’ın yiğit insanların şehri olduğunu vurguladı. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Sivas için şunları söyledi: “Sivas, yiğidoların şehri. Türk tarihinde, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda ve yükselişinde, hep öne çıkan şehir oldu. Havası sert ama insanı mert demeleri de boşa değil. Zira Pir Sultan’dan, Âşık Veysel’e, Kadı Burhanettin’den, Halil Rıfat Paşa’ya, Nuri Demirağ’a kadar, nice âlimler, devlet adamları burada yetişti. Sivas dendiğinde, değerli dostum Muhsin Yazıcıoğlu’nu da anmadan geçemeyeceğim. İmanı, vatanseverliği, mücadelesi, dürüstlüğü ve güzel ahlâkıyla, tam anlamıyla bir ‘Alperen’ idi. Tüm hayatını, ideallerine nasıl vakfettiğine ve siyaseti nasıl ‘Allah rızası’ için yaptığına bizzat şahit oldum. Böylesine samimî bir mücahide de, ancak ‘şehadet şerbeti’ yakışırdı. Allah, hepsinden, tüm Sivaslılardan, geçmişlerinizden, razı olsun. Allah makamlarını cennet etsin. Sivas, aynı zamanda, birlik ve beraberlik tohumunun atıldığı yer. Umudun, milli iradenin şehri. İstiklal mücadelesi ve bağımsızlık ateşi, bu hafta 98. yıldönümünü kutladığımız, Sivas Kongresi’nde doğdu. Burada, hepimizin kulağına küpe olması gereken bir karar alındı. Sivas Kongresinde karar alındı, dendi ki; vatan bir bütündür, bölünemez

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yine burada söylediği çok güzel bir söz var: Birlik ve beraberlik, ölümden başka her şeyi yener. Zaten bizim kültürümüzde de ne diyor: Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır. Sivas Kongresi’ndeki millî birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu, günümüzde de, milletimize, bayrağımıza, vatanımıza ve devletimize yönelen tehditler karşısında en büyük gücümüzdür. Bu ülkenin birliğini-bütünlüğünü bozmak isteyen herkes bilsin ki, Sivas ruhu ve Sivaslılar var oldukça, bu ülkeyi kimse bölemez.”

Ödül Töreni’nin ardından TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu; Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve NTSO Yönetim Kurulu Başkanı ve GTİ Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız ile birlikte Sivas’ın Markaları, Sivas’ın Değerleri Fuarı’nın açılışını yaptı.​

Bakanlarla birlikte fuardaki stantları tek tek dolaşan ve bilgi alan Hisarcıklıoğlu, iş dünyasının beklenti ve önerileri dinledi.

Son olarakta TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu: Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz,  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve NTSO Yönetim Kurulu Başkanı ve GTİ Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız ile birlikte, Sivas Valisi Davut Gül ve Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın’ı ayrı ayrı ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.​

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Valilikte yaptığı konuşmada bu buluşmanın aslında bir hemşehri buluşması olduğunu ifade etti. 4 Eylül’ün hem Sivas hem ülke için büyük önem taşıdığına değinen Hisarcıklıoğlu, Sivaslı olmanın bir ayrıcalık olduğunu vurguladı.

Bakan Tüfenkci ise, buradaki açıklamasında Sivas’ın, Türkiye’nin omurga illerinden olduğunu bildirdi. Gerek ekonomisi, gerek ticareti, gerek tarımı ve üretimiyle Sivas’ın bölgenin müstesna illeri arasında yer aldığını aktaran Tüfenkci, şunları kaydetti:

“Sivas, gelişmeye açık olan illerden de biridir. Ekonomik anlamda üretimini tamamladığı takdirde gerçekten bölgenin yıldızlarından birisi olacaktır. Biliyorsunuz ekonomide alt yapı çok önemli. Bu anlamıyla ulaşımın kesiştiği doğuyu batıya, kuzeyi güneye bağlayan kavşak bir noktada. Sivas’ın ayrıca buradaki hızlı trenle beraber ulaşım, demiryolu ve havayoluyla birlikte inşallah 10 yıl içinde çok farklı noktalarda olacağına canı gönülden inanıyorum. 4 Eylül kutlamaları kapsamında Sivas’ın değerleri fuarının açılışı için birlikteyiz. Tabi Sivas birçok değeri içinde barındıran ozanlarıyla sanatçılarıyla sporcularıyla ve fikir adamlarıyla çok farklı bir noktadadır. Sivas, Türkiye’ye birçok değeri de üzerine koyacaktır.”

Bakan Yılmaz da bu tür etkinliklerin bir araya gelme, kardeşliği, birliği beraberliği artırma adına çok önemli olduğunu belirtti.

Vali Davut Gül ise ziyaretlerinden dolayı Hisarcıklıoğlu, Yılmaz ve Tüfenkci’ye teşekkür etti.

Heyet daha sonra Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın’ı makamında ziyaret etti. Bakan Tüfenkci, Sivas’ın en önemli değerinin insan olduğunu söyledi. Tüfenkci, Sivas’ın coğrafi konumunun önemine değinerek, gelişmeye açık bir il olduğunu belirtti.

Belediye Başkanı Aydın da Sivas’ta yapılan ve yapılması planlanan çalışmalardan bahsetti.

reklam

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN
reklam