reklam

Derinkuyu ilçesini Dünyaya tanıtan yazar Ömer Demir vefat etti « Nevşehir Trend Haber

17 Ekim 2021 - 15:45
reklam

Son olarak Japonya’nın devlet kanalı olan Nippon TV (NTV) ve DHA ya röportaj vermişti

işte son roportaj

Ahmet KORKMAZER/NEVŞEHİR, (DHA) – NEVŞEHİR Müze Müdürlüğü’nden emekli, 78 yaşındaki araştırmacı-yazar Ömer Demir, 13 dile çevrilen 5 kitabı ve 5 ülkeye ait 11 televizyon kanalında gösterilen belgesellere verdiği röportajlarla Kapadokya’nın dünyada tanıtımında  rol oynuyor.

Araştırmacı-yazar Ömer Demir, sahip olduğu doğal, tarihi, kültürel ve dünyanın ilk yeraltı kent uygarlığına beşiklik eden değerleriyle Türkiye’nin dünyaya açılan en önemli turizm beldelerinde.

Ömer Demir, 1968 yılında yaptığı çalışmalarla Almanya’nın ünlü araştırmacısı Martin Urban’ın dikkatini çekti. Urban, ilçeye gelerek Ömer Demir’le bir süre çalıştı ve bunun sonucunda yeraltı şehirleri ve Kapadokya ile ilgili kitap yazdı.

DEMİR EVİNDE  DOĞAN HABER AJANSINDA RÖPORTAJ YAPMIŞTI

İşte o röportajdan bir bölümü ,Ömrünü yeraltı şehirlerine adayan Ömer Demir, merkezi İsviçre’de bulunan Uzaylılar Araştırma Merkezi ve Kokoma kentinde bulunan Uluslararası eski Medeniyetleri Araştırma Merkezi Yakın Asya çalışma grubunda görevler aldı. Demir, 78 yaşnda ve kalp ameliyatı geçirmesine rağmen ‘Araştırma denizi’ olarak nitelendirdiği Kapadokya’nın en önemli turizm cevheri yeraltı kentlerini incelemeye devam ettiğini söyledi. Demir, şöyle dedi:

“Buralar bitip tükenmek bilmeyen birer bilgi hazinesi gibidir. Bu alanda sağlanan hayatın evrelerine ilişkin bir dizi araştırmalar yaptım. Halen çalışmalarımı sürdürüyorum. Tespit edebildiğim 36 yeraltı kenti ile basit şekilde birkaç kişi veya ailenin kalabileceği şekilde 150’ye yakın yeraltı şehri belirledim. Halen bunlardan sadece 9 kadarı yeraltı şehri olarak Kapadokya turizminin emrinde, diğerleri temizlenerek kazandırılmayı bekliyor. Yazdığım eserlerle bu konuda araştırma yapacak genç bilim adamlarına da bilgiler aktarıyorum. Yaşamım boyunca da yer üzerindeki hayata karşın, yeraltındaki büyülü bir medeniyet oluşturan insanların yaptığı bu şaheserlere ilişkin yeni bilgilere ulaşabileceğime inanıyorum. Son olarak Japonya’nın devlet kanalı olan Nippon TV (NTV) evime gelerek çalışma odamda kitaplarımı inceledi ve görüşlerimi aldı. Yazdığım 5 kitap içlerinde Japonca, İngilizce, Almanca, İspanyolca’nın da bulunduğu 13 dile çevrildi. Kitaplarımda yeraltı şehirleri ve Kapadokya’nın yanısıra Türkiye’nin dört bir tarafında yaptığım bilimsel araştırmalarda yer alıyor. Bunlar bilim adamları ve bölge ile ilgili belgesel çeken dünya televizyonlarının ilgisini çekiyor. Bu tür kanallar beni buluyor, görüşlerimi alıyor. Bugüne kadar Almanya, Japonya, İtalya, İspanya, Amerika’dan 11 farklı televizyon kanalı benimle çekim yaptı ve yayımladılar. Elimden geldiği kadar bölgeyi anlatıyorum.”

04 Aralık 2017 - 12:37

40 views

Derinkuyu ilçesini Dünyaya tanıtan yazar Ömer Demir vefat etti

Son olarak Japonya’nın devlet kanalı olan Nippon TV (NTV) ve DHA ya röportaj vermişti işte son roportaj Ahmet KORKMAZER/NEVŞEHİR, (DHA) – NEVŞEHİR Müze Müdürlüğü’nden emekli, 78 yaşındaki araştırmacı-yazar Ömer Demir, 13 dile çevrilen 5 kitabı ve 5 ülkeye ait 11 televizyon kanalında gösterilen belgesellere verdiği röportajlarla Kapadokya’nın dünyada tanıtımında  rol oynuyor. Araştırmacı-yazar Ömer Demir, sahip olduğu […]

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam