izmir escort

reklam

DEMİR´in,18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajı « Nevşehir Trend Haber

4 Ağustos 2021 - 01:59

DEMİR´in,18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajı

Son Güncelleme :

18 Mart 2017 - 9:07

79 views
reklam
DEMİR´in,18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajı
reklam

18 Mart 1915 sabahı Boğaza giren İngiliz ve Fransız filoları Çanakkale Boğazı´nın iki yakasındaki mevzilerden açılan ateş ile özellikle Nusret Mayın gemisi tarafından karanlık limana dökülen mayınların etkisiyle çok büyük kayıplar vermiş, itilaf devletlerinin iki büyük savaş gemisi ile iki muhrip ve 7 mayın arama gemisi batmış, 7 zırhlı ise görev yapamayacak duruma gelmiştir.

Bu başarılı savunmayı idare eden Çanakkale müstahkem mevki kumandanı Cevat Paşa, 8 Mart kahramanı ünvanı ile anıldı,düşman devletlerinin asıl amacı boğazları geçip, Osmanlı Payitahtı İstanbul´u ele geçirmek ve devlete son vermekti. Böylece Almanya´nın yanında savaşa girmiş olan Osmanlı Devleti saf dışı bırakılacak ve Rusların karşılaştıkları güçlükler azaltılmış ayrıca Mısır ve Suveyş Kanalı üzerindeki tehditler de ortadan kalkmış olacaktı, ancak Çanakkale Savaşı´nda bozguna uğrayan ve kahraman Türk ordusunun karşısında eriyen düşman askeri,Rusya´nın da çöküşünü hızlandırmıştır.
Çanakkale Savaşı dünya savaş tarihi bakımından en fazla insan nüfusunun katıldığı ve can kaybının en fazla olduğu bir savaş olmuştur, itilaf Devletleri Çanakkale´ye 410.000 İngiliz 79.000 Fransız askeri göndermişlerdir. Kahraman Türk ordusu karşısında büyük bir yenilgiye uğrayan düşman devletlerinden İngilizlerin kaybı 213.098 kişi olmuştur.Bir yıldan fazla süren Çanakkale Savaşı için eli silah tutan tüm insanlarımız cepheye koşmuş ve kahramanca savaşmışlardır. Çanakkale´de korkusuzca savaşan ve şehit olan Kahraman gençlerimiz için “Hey Onbeşli Onbeşli, Tokat Yolları Taşlı, onbeşliler gidiyor, kızların gözü yaşlı” türküsü söylenmiştir.
Çanakkale Savaşı Avrupa devletlerinin hasta adam dediği, Osmanlı Devleti´nin aslında ne kadar güçlü olduğunu dünyaya bir kez daha göstermiştir. Çanakkale 102 yıl önce Türk milletinin var olmak için ölüm kalım savaşı yaptığı bir coğrafyadır. Türk milleti bir mahşeri andıran bu savaşta çok sayıda insan kaybetmiş, buna rağmen Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları adeta bütün dünya´ya meydan okumuşlardır.
İtilaf Devletleri büyük bir hayal kırıklığına uğramış askerlerinin ve teçhizatlarının büyük bir kısmını kaybetmişlerdir. Bu zafer Bütün İslam dünyası ve ezilmiş Milletler için yeni bir ışık olmuştur, bu toprakları bize miras bırakanlar Sarıkamış´da Sakarya´da İnönü´de Dumlupınar´da ve Çanakkale´de kahramanca savaşmış ve bu vatan için canlarını feda etmişlerdir. Rabbim bir daha bize o günleri yaşatmasın İnşaallah..
Bu duygularla başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize Allah´tan rahmet diliyor, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz.

Nevşehir Haber

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam