reklam

Çocuk işçi yaşı 10’a düştü!.. « Nevşehir Trend Haber

17 Ekim 2021 - 14:55

Çocuk işçi yaşı 10’a düştü!..

Son Güncelleme :

18 Kasım 2017 - 8:25

64 views
reklam
Çocuk işçi yaşı 10’a düştü!..
reklam
Çocuk işçi yaşının 10’a kadar düştüğü ve büyüklerin işinin bu bedenlere yüklendiği sendikalarca da ifade edilmeye başlandı. Bu anlamda, denetimler sonucu elde edilen iş yeri veya buna benzer çocuk işçi sayısı kaçtır” şeklinde TBMM’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’na sorular yönelten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer konuşmasını şöyle sürdürdü:
CHP Milletvekili Gürer, İşsizlik sorununda gelinen son noktayı Bakan Sarıeroğlu’na yönelttiği soru ile ortaya koydu
Yarım milyon üniversite mezunu İŞKUR’dan haber bekliyor.
CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’na yönelttiği soru da ülkemizin kanayan yarası haline gelen işsizlik ve çocuk işçi sorununa dikkat çekti.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2018 yılı bütçe görüşmelerinde, Bakan Jülide Sarıeroğlu’na işsizlik, çocuk işçiler ve göçmen işçilerle ilgili sözlü soru yöneltti.
ÇOCUK İŞÇİ YAŞI 10’A DÜŞTÜ
Gürer, 11 Kasım 2017 tarihi itibarıyla, İŞKUR’a iş başvurusu yapmış 509 bin 536 üniversite mezunu bulunduğunu belirterek, “Üniversite mezununlarından kaçı işe yerleştirilmiştir? İŞKUR’da hâlen iş bekleyen kayıtlı üniversite mezunu sayısı kaçtır? 2017 yılında denetimlerde kayıt dışı çalıştırılan kaç göçmen işçi saptanmıştır? Çalışma izni olan göçmen sayısı kaçtır? İlk üç ülke hangisidir? Çocuk işçi yaşının 10’a kadar düştüğü ve büyüklerin işinin bu bedenlere yüklendiği sendikalarca da ifade edilmektedir. Bu anlamda, denetimler sonucu elde edilen iş yeri veya buna benzer çocuk işçi sayısı kaçtır” şeklinde sorular yöneltti.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu da sorulara yazılı olarak yanıt vereceğini açıkladı.
reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam