reklam

ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 102.YILDÖNÜMÜ VE ŞEHİTLER GÜNÜ TÖRENLERLE KUTLANDI « Nevşehir Trend Haber

25 Eylül 2021 - 00:44

ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 102.YILDÖNÜMÜ VE ŞEHİTLER GÜNÜ TÖRENLERLE KUTLANDI

Son Güncelleme :

18 Mart 2017 - 9:46

76 views
reklam
ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 102.YILDÖNÜMÜ VE ŞEHİTLER GÜNÜ TÖRENLERLE KUTLANDI
reklam

Türk tarihinde destanlaşan en büyük zaferlerden biri olan 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102. yıl dönümü ve Şehitler Günü Nevşehir’de düzenlenen törenlerle kutlandı.

Nevşehir’de,  18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 101. yıldönümü ve Şehitler Günü için ilk tören Şehitler Parkı’nda düzenlendi.

 

Buradaki törende Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Seçen  ve Nevşehir Vatan Şehitleri ve Malülleri  Derneği Başkanı Ramazan Çiftçi, Atatürk Anıtına çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu.

 

Şehitler Parkında Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşları ve tüm şehitlerin aziz hatıraları için  bir dakikalık saygı duruşunun ardından, İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile devam eden bir tören, 1 manga askerin saygı atışı yapması ile sona erdi.

 

Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümü ve Şehitler Günü kutlamalarına Nevşehir Belediyesi Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’nde devam edildi.

 

Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Nevşehir Milletvekili, TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi  Mustafa Açıkgöz, Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Seçen, Nevşehir İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Yusuf  Ziyaddin Cavlak, Nevşehir Milli Eğitim Müdürü Murat Demir’in yanı sıra, daire müdürleri ile  çok sayıda şehit ailesi ve öğrenci ile askeri erkanın katıldığı Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümü ve Şehitler Günü anma etkinliği saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı.

 

Altınoluk Camii İmam Hatibi Ramazan Öz’ün  Kuran-ı Kerim Tilaveti ile devam eden törende, Nevşehir Vatan Şehitleri ve Malülleri  Derneği Başkanı Ramazan Çiftçi, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

 

Konuşmasında Çanakkale Zaferi’nin Türk tarihi açısından önemini dile getiren Çiftçi, Çanakkale Zaferinin dünya tarihinde de bir dönüm noktası olduğunu ve tarihin akışı üzerinde Türk Milletinin belirleyici bir rol üstlendiğini ifade etti. Çiftçi daha sonra şöyle konuştu: “ Çanakkale’ de kazanılan zafer, millet olma bilincinin tohumlarının atılarak, Kurtuluş Savaşının kazanılmasına zemin hazırlayan bir prestij ve azmin mücadelesidir. Çanakkale Savaşı ordumuzu zafere taşıyan Gazi  Mustafa Kemal gerçeğini ortaya çıkartmıştır. Mukaddes vatan toprakları için canlarını seve seve vererek bir milletin kaderini değiştiren, vatanımızı ,istiklalimizi, sarsılmaz imanları, eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz aziz şehitlerim, dünyada eşi benzeri olmayan bir destek yazmıştır. Çanakkale Zaferinin özellikle genç nesillere çok iyi anlatılması, ecdadımıza ve şehitlerimize bir borcumuz olduğu gibi geleceğimizin de bir teminatıdır “ dedi.

Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümü ve Şehitler Günü kutlamalarına daha sonra Nevşehir  Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Hasan Kılınçcı ve öğrencilerinın hazırladığı etkinlikle devam edildi. Oldukça duygusal anların yaşandığı etkinlikte öğrenciler,  kompozisyon, şiir ve türkülerle Çanakkale Zaferinin ruhunu, oldukça  başarılı bir şekilde sahneye yansıttılar.


reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam