reklam

BELHA MANASTIRI GERÇEK KORUMA BEKLİYOR « Nevşehir Trend Haber

23 Eylül 2021 - 23:58

BELHA MANASTIRI GERÇEK KORUMA BEKLİYOR

Son Güncelleme :

15 Aralık 2016 - 10:49

76 views
reklam
BELHA MANASTIRI GERÇEK KORUMA BEKLİYOR
reklam

NEVŞEHİR- Tarihi 10 bin yıl öncesine kadar dayanan Kapadokya bölgesinde İlk hristiyanların temel din değerlerinin öğretildiği en büyük merkezlerden biri olan Belha Manastırı bakımsız görünümden kurtarılarak etkin tanıtım bekliyor.

Anadolu’da 4. yüzyıldan sonra Roma Baskısından kaçan İlk Hristianların yoğunlaşmaya başladığı en önemli merkezlerin başında gelen Kapadokya bölgesinde kız ve erkeklerin farklı mekanlarda  din eğitimden geçirildikleri Nevşehir’in Avanos ilçesine bağlı Özkonak beldesi sınırları içerisindeki Belha Manastırı görkemli yapısı ile ciddi bir turizm potansiyeli oluşturmasına karşın halen turistlerin tur proğramı içerisinde bile yer almıyor.

 

Çöp kalıntılarının yanı sıra ciddi bir çevre kirliliğinin de yaşandığı bölgede ayakta kalabilmeyi başaran ender kültürel varlıklardan biri olarak da bilinen Belha Manastırı,yer altı kent yerleşimine de sahne olan bütünlüğü içerisinde Roma Hamamı, Zindan, mutfak, gözetleme kulesi, yemek salonu ve Roma döneminden beri kutsallığına inanılan Ayazma suyu ile dikkat çeken bir merkez olarak biliniyor.

 

Bölgede kültürel araştırmaları ile bilinen turizm gönüllüsü Duran Sönmez,son yıllarda bakımsızlığa terk edilen eşsiz tarih ve doğa merkezi Belha Manastırı’nın,  Kapadokya turizmi açısından ciddi bir güç oluşturmasına karşın,  gerçekçi bir koruma anlayışının geliştirilememesi nedeniyle çevre kirliliğinin yaşandığı turizm alanına dönüştüğünü söyledi.

 

-HABER –

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam