reklam

BAŞKAN YAHYA YILMAZ, UNUTULMAMAMALI « Nevşehir Trend Haber

16 Eylül 2021 - 14:17

BAŞKAN YAHYA YILMAZ, UNUTULMAMAMALI

Son Güncelleme :

31 Temmuz 2021 - 20:01

344 views
reklam
BAŞKAN YAHYA YILMAZ, UNUTULMAMAMALI
reklam

NEVŞEHİR(TRENDHABER)- Özal hükümetinin ilk dönem Nevşehir Belediye Başkanı olan Yahya Yılmaz, İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede bu sabah saatlerinde vefat etti.

Bir dönem Nevşehir’de yayımlanan bir gazetede köşe yazarlığı da yapan Yahya Yılmaz abi, Nevşehir adına ciddi anlamda çalışmaları düşünmüş; projelendirmiş ve elbetteki bazı projelerini de hayata geçirememişti.

Nevşehir’i Nazım İmar Planı  ile ilk tanıştıran Belediye Başkanı da olan Yılmaz, o dönemde büyük şehirler başta olmak üzere ülkenin tamamına yakın şehir belediyelerinde uygulanmasında ciddi zorlukların oluştuğu 18. Madde uygulamasını da yine başarı ile yürütmüş ve bu noktada Nevşehir’e bir ilki ülke bazında yaşatmayı başarmıştı.

Başkan Yılmaz, geçmişte Öz Mevkii olarak da bilinen Raşitbey ve Camicedid Mahallesi ve son olarak da Yeni Mahalle sınırlarından geçerek Borusun Köprünün altından  Kadirah Deresine kadar açıktan atan kanalizasyon akıntılarının da üzerini kapatarak bu alanda bir dizi yeşil alanların da oluşturulmasına öncülük etmişti.

Bugün Aksaray Çevre yolu olarak da isimlendirdiğimiz ve her gün binlerce aracın gelip geçtiği bu yolun Yahya Yılmaz döneminde ele alındığını sanırım birçoklarımız bilmeyiz.5 yıllık belediye başkanlığı dönemine yetişmese de ilk düşünce harmanının oluştuğu Aksaray Çevre yolu Yahya Yılmaz’ın planlama çalışmalarına da ciddi emekler verdiği devasa bir yatırımdır.

20 Temmuz 1954 tarihinde il olmasına  rağmen sağlıklı kanalizasyon ve içme suyu alt yapısı  donanımlı bir şekilde olmayan şehrimizde , 1986 yılı Bayındırlık birim fiyatları ile 20 milyar bedelli alt yapı çalışmalarına başlayan Yahya Yılmaz, iki yıllık bir çalışma ile birlikte şehrin bu anlamdaki temel alt yapı sorununa da çözüm oluşturmuştu.

Belediye Başkanlığı döneminde ANAP Milletvekili merhum Ali Babaoğlu ile birlikte Niğde Yolu’nun hizmete kazandırılması yönünde ilk temel çalışmayı da yapan Yahya Yılmaz, merhum Milletvekili Ali Babaoğlu’nun Belediye Başkanlığı döneminde şehre kazandırdığı Yeni Sanayi sitesine ilave olarak Lale Sanayi Sitesinin oluşumuna da önemli katkılar sağlamıştı.

Belediye Başkanı olmadan önceki dönemde dünyanın tüf kayalara oyulu ilk oteli konumundaki  Uçhisar Kaya Otel, 2010 yılında yıkılan 85 yatak kapasiteli Nevşehir Devlet Hastanesi binası ve Gülşehir eski köprüsünün de projelendirilmesi gibi çok sayıda çalışmanın içerisinde yer alan Yahya Yılmaz, bu sabah saatlerinde İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.

Sabah saatlerinde vefat haberini verdiğimiz andan itibaren Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran , Güzelyurt Mahalle muhtarı Halit Yüncü ve yeni nesil NTSO Başkan adaylığını açıklayan iş insanı Ali Babaoğlu’nun dışında gerek seçilmiş veya gerekse atanmış yöneticilerimizden ses soluk çıkmadı.

Öyle ya çok ama çok zor kısa da olsa bir mesaj yayımlamak, öyle ya klavyenin başına oturacaksın, sonrasında ara ki bulasın harfleri,sonrasında bunları kelime haline getireceksin, sonra düzenli cümleler oluşturacaksın, caksın da,  caksın.

Ne yazık ki bu şehre hizmet etmiş insanlar adına VEFA sadece ama sadece İSTANBUL’DA BİR SEMT adı olarak kalacak.

Vayyy Halimize vay,  vay ki vay,hem de vaylar vayı.

Diyecek bir kelime bulamıyorum.

Biz bu kadar VEFASIZ olmamalıyız, biz DAMAT İBRAHİM PAŞA ‘ya sahip, ULU HÜNKAR HACIBEKTAŞ-I VELİ’NİN YAŞADIĞI TOPRAKLARDA NEFES ALIP VERİYORUZ.

AMA BURASI NEVŞEHİR KARDEŞİM, VEFASIZLIĞIN , ARTIK HARF HARF,HECE HECE,  KELİME KELİME OLUK OLUK AKTIĞI BİR ŞEHİRE DÖNÜŞMÜŞ.

KİM ÖLMÜŞ, ESKİ BELEDİYE BAŞKANI YAHYA YILMAZ.

O kim ?

Belki de yürüdüğünüz yolda emekleri vardır ya.

Böyle olmamalı idi Nevşehir, böyle olmamalı idi, SİVİL TOPLUM TEŞKİLATLARI olarak da isimlendirilen kuruluşların aziz ve muhterem temsilcileri.

Çok ama çok mu zor iki kelimelik bir taziye mesajı.

Allah çarşınıza Pazar versin kardeşlerim.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam