reklam

Başbakan Ticaret Odasında Kuru fasulye yedi « Nevşehir Trend Haber

26 Ekim 2021 - 12:05

Başbakan Ticaret Odasında Kuru fasulye yedi

reklam
Başbakan Ticaret Odasında Kuru fasulye yedi
Son Güncelleme :

07 Ocak 2018 - 15:23

34 views
reklam

Ak Parti 6.Olağan İl Kongresi nedeni ile Şeahrimize teşrif eden Başbakan Binali Yıldırım, öğle yemeğinde NTSO’da  İşadamlarıyla on ay içerisinde ikinci defa buluştu.

????????????????????????????????????

 

ilk defa Mart 2017 de geldiğini belirten Başbakan Yıldırım konuşmaları esnasında Yönetim Kurulu Başkanı Parmaksız’a özel teşekkürlerini ileterek “Yine böyle bu salonda, Arif Parmaksız’ın lezzetli kuru fasulyelerinden biz de parmağımızı yedik. Neredeyse biz de parmaksız olacaktık. Dolayısıyla tadı damağımızda kaldı. Bu sefer de uğramadan gitmeyelim dedik. Aslında kongrelerimizi yaparken araya program sokuşturma yok ama bu, Nevşehir’e özel bir iş oldu. Nevşehir de özel bir şehir. Ne diyor Nevşehirliler? ‘Kızına gümüş takılmaz, erkeğine hava atılmaz. Biz Nevşehirliyiz, bize şekil yapılmaz.’ Dolayısıyla nerede olduğumuzu bileceğiz.”  Dedi.

 

“İş Dünyası Buluşmasında” Başbakan   Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Nevşehir Milletvekilleri: Mustafa Açıkgöz, Murat Göktürk, Ebubekir Gizligider,Belediye Başakanı Hasan Ünver  Ak Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş, Ak Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, Ak Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Ak Parti Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, AK Parti İl Başkanı Mustafa Rauf Yanar, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Arif Parmaksız, Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş, Ürgüp Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Aydın, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, Şehit Aileleri, iş adamları ve davetliler yemekli toplantıda bir araya geldi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan NTSO Başkanı M. Arif Parmaksız bütün katılımcılara hoş geldin dediği konuşmasında ; Soğuk hava depoları, Ankara- Niğde Otoyolu Projesi, Gıda İmalat Sanayi ve Depolama Alanı çalışması, Havalimanı tadilatı hakkında bilgilendirme yaptı ve şöyle devam etti;

“ Sayın Başkanımız ile birlikte ülkemizin değişim ve dönüşümünde sizlerle beraber emek vermekten ve büyük dönüşümde katkı sahibi olmaktan gerçekten de büyük mutluluk duyuyoruz.

Biliyorsunuz, Kapadokya Bölgesi coğrafik, tarihi ve kültürel özellikleri bir arada bulunduran, eşi ve benzeri olmayan bir yapıya sahip. Coğrafi özellikleri peribacaları ile sınırlı da değil.

Yaklaşık 1.400 kadar kayadan oyma doğal soğuk hava deposu bulunan bölgemizde, asgari enerji tüketimi ile patates ve narenciye depoculuğunu yapmak mümkün.

Ancak kayadan oyma doğal soğuk hava depolarının yasal bir statüsü bulunmaması, beraberinde büyük sorunlar yaratmaktaydı.

 

Sayın Başbakanım, sizin öncülüğünüzde Bakanımızın destekleri ile yayınlanan yönetmelik ile doğal soğuk hava depoları, yasal statüye kavuştu. Ülkemize büyük bir kaynak sağlayan bu hizmet için, başta siz olmak üzere, ilimiz adına emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Bir başka konu da Sayın Başbakanım; Geçtiğimiz aylarda ihalesi tamamlanan Ankara-Niğde otoyolu projesi. Hem Nevşehir için, hem de ülkemiz için çok büyük bir öneme sahip.

Sayın Başbakanım; Proje kapsamında Ankara-Niğde Otoyolunun Acıgöl ve Derinkuyu ilçelerinden 2 nokta ile Nevşehir’e bağlanacak olması hepimizi çok mutlu etti.

Otoyolun tamamlanması ile birlikte kesintisiz bir şekilde, Edirne’den Şanlıurfa’ya kadar gidilebilecek olması, ilimiz turizminin ve ekonomisinin gelişimi için tarihi bir fırsat sunmuş bulunmaktadır.

Bu sebeple; Sayın Başbakanım, sizin nezdinde hükümetimize ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Sayın Başbakanım; 2017 Mart ayında talepte bulunduğumuz ve müjdesini de sizin pratik iş bitirici tarzınız nedeni ile anında aldığımız Gıda İmalat Sanayi ve depolama alanı çalışması, büyük bir hızla devam ediyor. Şu anda 650 yatırımcımız hazır bekliyor.

İnşallah bu ayın sonunda 515 Bin m2 si kapalı olmak üzere toplam 1,5 milyon m2 alanı istimlâk edilerek şehrimize yeni bir ivme kazandırılacaktır.

Bu yatırım talepleri Nevşehirli işadamlarının geleceğe güvenini gösteriyor.

Bu pratik tutumunuz ve işbirlikçi tavrınız nedeni ile de sizlere de teşekkür ediyorum.

Ayrıca bu projemizde ve iş alemi ilgili her kapısını çaldığımızda bizleri geri çevirmeyen, yardımlarını ve emeklerini esirgemeyen Sayın Valimiz İlhami Aktaş’a da burada teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Son olarak da Sayın Başbakanım, havalimanımız için yaptığınız katkıdan bahsederek konuşmamı tamamlamak istiyorum. Kısa sürede tadilatını tamamladınız ve inşallah bunun sonucunda da 2018 yılı turizmde parlama dönemi olacaktır. Bir küçük ricamızı da burada ifade etmek isterim. İZMİR – NEVŞEHİR  ve  ANTALYA – NEVŞEHİR seferlerinin de başlatılmasını bu çerçevede sizlerden rica ediyoruz.

Sayın Başbakanım; Tekrar ,memleketimiz ve insanlarımız için yaptığınız bütün hizmetlere teşekkür ediyor ve yeni ve aydınlık bir Türkiye için hizmetlerinizin devamını diliyorum. Tekrar hoş geldiniz, sefa verdiniz diyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” Dedi.

Başkanımız Parmaksız’ın açılış konuşmasının ardından TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasında;  “Türk Hava Yolları’nın, İzmir-Nevşehir ve Antalya-Nevşehir seferlerinin açılması Nevşehir’in turizm potansiyeli açısından çok önemli. Uçak başına 6 bin dolar turizm teşviki 2017 sonunda bitti. Bu teşvikin 2018 yılında da devam etmesini bekliyoruz.

 

Antalya-Konya-Kapadokya hızlı tren hattı için de, sizden bir müjde bekliyoruz. Zira Antalya-Konya-Nevşehir-Kayseri koridorunu, hızlı trenle birbirine bağlamanın, hem turizmde hem de ticarette, ne kadar büyük bir anlamı olduğunu, en iyi siz biliyorsunuz.

 

Nevşehir aynı zamanda, Anadolu’nun tarımsal üretim lideri şehirlerinden biri. Ama bu konuda ciddi sıkıntılarımız var. Kuru fasulye ithalatındaki gümrük oranı sıfırlandı. Üretici ve tüccarlar mağdur oldu. Gümrük vergisinin tekrar uygulanmasını talep ediyor Nevşehir. Patates ihracatını desteklemek için de, DFİF’ten teşvik verilmesini bekliyoruz.

 

Bir önemli konu da, Nevşehir Islah OSB’nin durumu. Burada 70 yatırımcımız, fabrikalarımız var. Bugüne kadar devletten bir katkı da almadık. Ama şimdi doğalgazın buraya ulaştırılması için destek bekliyoruz. Sizin desteğiniz ve talimatınızla, buradaki sıkıntıyı aşarız. Böylece Nevşehir, tarımı, turizmi ve sanayisiyle, Anadolu’nun parlayan yıldızı olur. Türkiye ekonomisine de, çok daha büyük katkı verir hale gelir”. Dedi.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise Türkiye’nin dış ve iç tüm engellemelere rağmen son çeyrekte yüzde 11’in üzerinde büyüdüğünü anımsattı.

 

Hükümet olarak iş dünyasının önünü açmak için önemli çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Tüfenkci, şunları kaydetti: “Türkiye kendisine güvenerek üretim yapan, istihdam yapan, hiç kimseyi bugüne kadar utandırmadı, mahcup etmedi. Başbakanımız, iş yapanların, istihdam yapanların, üretim sağlayanların önünün açılması noktasında bizlere talimat verdi. Bizler de sizlerin önünü açmak, sizlerin daha kolay iş yapabilmelerini sağlamak, daha fazla istihdam üretmek için çalışıyoruz. İş dünyasına verdiğimiz teşviklerin yanında özellikle küçük esnafın da yanındayız. Bu anlamıyla küçük sanayide iş yapan tamircilerimizin, mobilyacılarımızın da el emeğini, göz nurunu değerlendirme adına daha da büyüme adına esnaflara bir paket açıkladık. Bir senden bir benden dedik. Yanında bir kişi daha istihdam edenlerin 6 aylık ücretini, bütün maaşını, SSK primleri de dahil olmak üzere bizler karşılıyoruz. Esnafımızı büyütüp tüccar yapmak istiyoruz. Tüccarımızı büyütüp sanayici yapmak istiyoruz. Sanayicimizi de büyütüp ihracatçı yapmak istiyoruz”

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’den sonra konuşmalarını yapan Başbakanımız Sayın Yıldırım ise ;

 

“Çözüm üretmek istediğiniz zaman, damdan düşeni bulacaksınız. Yani Ankara’da, masa başında oturarak Nevşehir’deki patates üreticilerinin çözümünü bulamazsınız. Sanayi kesiminin sorunlarını tam olarak tespit edemezsiniz. Gazetelerde renkli renkli haberler, bol bol raporlar, önümüze getirilen rakamlar bir şey söyler ama sahada alın teri, akıl teri döken de bir başka şey söyler. Onun söylediği üretimdir, onun söylediği bu ülkenin değerine değer katmaktır. Bizzat yerinde ziyaret ettiğimiz iş alemimizin, sanayicilerimizin, esnafımızın temsilcileriyle çatı örgütleriyle konuşuyoruz, görüşüyoruz. Buna göre çözüm üretiyoruz. İstişare etmeden hiçbir konuda hareket etmiyoruz.” diye konuştu.

 

Programa, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın da katıldığını anlatan Yıldırım, “Çalışan da burada, çalıştıran da burada, üreten de, emek, alın teri döken de burada. TOBB deyip geçmeyelim. TOBB’un 1,5 milyon üyesi var. Özel sektörün zenginliğinin kaynağını oluşturuyor. 15 milyon istihdam sağlıyor bütün üyeleri marifetiyle. Yılda 300 milyar lira üzerinde yatırımı kontrol ediyor. 160 milyar liraya yakın da ihracatı ülkemize kazandırıyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

Türkiye’nin zenginleşmesi, büyümesi için özel sektörün önünü açmak gerektiğini vurgulayan Yıldırım, şunları söyledi: “Şimdi devlet 1 liralık yatırım yapıyor, özel sektör 8 liralık yatırım yapıyor. Yanlış duymadınız, 1’e 8. Niye? Güveniyor, ülkesine güveniyor, geleceğe umutla bakıyor. İstikrarı, güçlü iktidarı görüyor, yatırım yapıyor. Şu anda zannederler ki devlet çok büyük yatırım yapıyor. Devletin topu topu yaptığı yatırım miktarı, yılda 128 milyar lira. Belediyesiyle bakanlıklarıyla hükümetiyle hepsini topla 128 milyar lira. Özel sektör, 900 milyar lira yatırım yapıyor. Demek ki bir Türkiye üç kat büyüdüyse, milli gelir 860 milyar doların üzerine çıktıysa bunun arkasında siz varsınız. Üreten, ürettiğini katma değere dönüştüren milyonlarca vatandaşa aş, iş sağlayan özel sektörümüz, iş alemimiz, esnafımız ve sanatkarımız var.”

 

Nevşehir’e 4 Mart 2017’de geldiğini hatırlatan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: “Yine böyle bu salonda, Arif Parmaksız’ın lezzetli kuru fasulyelerinden biz de parmağımızı yedik. Neredeyse biz de parmaksız olacaktık. Dolayısıyla tadı damağımızda kaldı. Bu sefer de uğramadan gitmeyelim dedik. Aslında kongrelerimizi yaparken araya program sokuşturma yok ama bu, Nevşehir’e özel bir iş oldu. Nevşehir de özel bir şehir. Ne diyor Nevşehirliler? ‘Kızına gümüş takılmaz, erkeğine hava atılmaz. Biz Nevşehirliyiz, bize şekil yapılmaz.’ Dolayısıyla nerede olduğumuzu bileceğiz.”

 

Geride kalan yılın hem zor hem de çok başarılı bir yıl olduğunu kaydeden Başbakan Yıldırım, şu görüşlerini paylaştı: “15 Temmuz alçak darbe girişiminden çıktık. Ülkemiz hakkında kötü senaryolar yazanlara içeriden de epey ortakçı çıktı ama Allah’a şükür odalarımızla, borsalarımızla, esnafımızla oturduk, hızlı şekilde karar aldık. Ne yapacağız? Piyasayı hızlı şekilde canlandıracağız. Piyasa nasıl canlanacak? Kredi açacağız, daha çok yatırım yapılacak. İşini yenileyen işini yenilesin, yeni iş yeri açmak isteyen yeni iş yeri açsın, işini büyütmek isteyen büyütsün. Bunun için ne lazım? Kaynak lazım. Kredi Garanti Fonu, oraya 25 milyar lira paraya koyduk. Bunu teminat gösterip 250 milyar liraya kadar kredi hacmi oluşturduk. Bugün itibarıyla 230 milyar liranın üzerinde fiilen 300 bine yakın iş sahibi bu krediyi kullandı. Ayrıca buna nefes kredisi, odalar, borsalar ve diğer bankaların, KOSGEB, esnaf ve kefalet kooperatiflerinin kredisini de eklersek, 600 bin insanımıza kaynak sağladık. Yani ‘Efendim, Türkiye yüzde 3 büyüyecekti, niye yüzde 11 büyüdü.’ diye hayıflananlar, bunun arkasındaki gerçeği bilmiyor. Biz bunu gördük ve ilk anda tedbirimizi aldık”

 

 

 

 

 

 

 

reklam

EN ÇOK KAZANANLAR

 • MERIT28.78 9.93%
 • EGCYH1.27 9.48%
 • TSPOR4.82 8.80%
 • ERBOS111.70 7.71%
 • ESEN29.44 7.21%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • GUSGR6.14 -4.81%
 • ZOREN1.67 -2.91%
 • AKFGY6.10 -2.71%
 • GSRAY3.40 -2.58%
 • FRIGO22.58 -2.25%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • GARAN9.24 1.76%
 • GUSGR6.14 -4.81%
 • GUBRF66.35 2.63%
 • TUPRS139.70 -1.48%
 • THYAO14.45 1.19%

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam

DÖVİZ KURU

BIST100 1.505.51 % 0,84
DOLAR 9.4533 % -1,46
EURO 10.9797 % -1,44
BITCOIN 62.931.05 % 0,62
ÇEYREK ALTIN 894.23 % -1,80
GRAM ALTIN 546.23 % -1,98
reklam