izmir escort

reklam

Avanos Dair Yazılar Söyleşi ve İmza Günü Gerçekleştirildi « Nevşehir Trend Haber

5 Ağustos 2021 - 01:46

Avanos Dair Yazılar Söyleşi ve İmza Günü Gerçekleştirildi

Son Güncelleme :

13 Mart 2017 - 7:23

82 views
reklam
Avanos Dair Yazılar Söyleşi ve İmza Günü Gerçekleştirildi
reklam

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz KILIÇ ve eşi Dr. Mehmet KILIÇ’ın kaleme aldığı Avanos’un yazılı hafızası olan, “Avanos’a Dair Yazılar 1 ve 2″ kitabı söyleşi ve imza günü gerçekleştirildi.

Söyleşi etkinliğinde Belediye Başkanı İsmet İnce yaptığı konuşmada; Avanos hakkında derinlemesine kitaplara rastlamak pek mümkün değil. Avanos’un acılarını sevgilerini, mutluluklarını ihtiva eden bu kitaplarda kendimizi bulduk. Çocukluğumuza götürdü bizi. Pek çok yazar yazdıklarında biraz da kendilerini bulur. Ama bu defa okuyucular olarak biz kendimizi bu yazılarda bulduk. Anılarından kopan hayattan koparmış, Avanos’a dair yazılar kitapları bizi anılarımıza sımsıkı bağlıyor. Anılarımıza, çocukluğumuza götürdü bizleri. Bu vesile ile kendilerine çok teşekkür ediyor başarılı çalışmalarının devamını diliyorum dedi.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz KILIÇ ve eşi Dr. Mehmet KILIÇ kitabın nasıl ortaya çıktığını ve baskıya kadarki geçen süreçte yaptıkları görüşmeleri, kaynak toplama aşamalarındaki izlenimlerini katılımcılarla paylaştılar.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz KILIÇ ve eşi Dr. Mehmet KILIÇ yaptıkları konuşmada; “Avanos; tarihiyle, kültürel ve sosyal hayatıyla büyük bir hazine. Geçmişle günümüz arasında yazılı bir bağ bulunsun istedik. Avanos’un 50 -100 yıllık geçmişine ışık tutmak istediğinizde pek fazla yazılı kaynak olmadığını gördük. Bu yönden en önemli kaynak Abdullah Rıza Ergüven’in eserleridir. Bu eserlerinde tarih ve mekanlara dair çok bilgiler temin ettik. İnsanlar içinde bulundukları hazinenin farkında olmayabiliyor. Bunun farkına vardık ve bu değerlerin arka planına ışık tutmak istedik.”

“Bu yazılarda Avanos’un sosyal değişimi, ilk mahallesinin oluşumu, Cumhuriyet dönemine ilişkin yaşam, ticaret hayatına ilişkin bilgiler kayıt altına alınmıştır. Bunlar yazılar bize ışık tuttu. Kitaplarımız da konuları belirlerken birinci önceliğimiz üzerine yazılı bilgi olmadığı için unutulma tehlikesi olan sözlü tarihti. Geçmişle günümüz arasında yazılı bir bağ bulunsun istedik ve kitaplar bu şekilde sizlerle buluştu. Kitapların yayımlanmasından sonra da pek çok belge ve bilgi hemşehrilerimiz tarafından bize ulaştırıldı bir kitap daha yazacak kadar elimizde kaynak oluştu” diye konuştu.

Soru – cevap kısmından sonra Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz KILIÇ ve eşi Dr. Mehmet KILIÇ kitaplarını okuyucular için imzaladı.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam