reklam

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Uçhisar’da coşkuyla kutlandı. « Nevşehir Trend Haber

24 Eylül 2021 - 05:34

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Uçhisar’da coşkuyla kutlandı.

Son Güncelleme :

29 Ekim 2017 - 11:00

54 views
reklam
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Uçhisar’da coşkuyla kutlandı.
reklam

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Uçhisar’da coşkuyla kutlandı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenine Uçhisar Meydanı’nda Atatürk Büstüne çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlandı.

Törene Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan, Belediye meclis üyeleri, Uçhisar Haydar Çankaya İlkokulu ve Ortaokulu öğretmenleri, öğrenciler ve çok sayıda Uçhisarlı vatandaş katıldı.

Günün anlam ve önemine ilişkin olarak Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan yaptığı konuşmada “19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatması ardından 29 Ekim 1923 tarihinde “Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milleti’ne bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.

Ulusumuz, Cumhuriyetle birlikte ulusal bir devletin, onurlu, özgürce düşünebilen ve eşit haklara sahip yurttaşları haline gelmiş, devletin tek ve gerçek sahibi olmuştur.

Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği çağdaş uygar ülke olma yolunda laik, demokratik cumhuriyet rejimi ile katettiğimiz mesafe küçümsenecek gibi değildir. Cumhuriyet bize ulus olma, dünya milletlerinin onurlu bir üyesi olma bilincini kazandırmıştır. Cumhuriyet, demokrasiyi geliştiren en iyi sistemdir. Kişinin hak ve özgürlükleri ancak bu sistem içinde güvencede olabilir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimiz’in 94. kuruluş yıl dönümünü kutlar, büyük önder Atatürk ve canlarını bu uğurda feda eden şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anarım.” diyerek herkesin Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

Atatürk’ün gençliğe hitabesini koro halinde okuyan öğrenciler, Cumhuriyet Bayramı ile ilgili şiirlerini okudular. Halk Oyunları gösterisi sergileyen öğrencilerin ardından minik öğrencilerin şiirleri de büyük beğeni topladı.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam